Procedura sadzenia i hodowania cedrów w polskich warunkach

Autor: Sławomir Majewski
tel:046-8555349

1. Wstęp
2. Przygotowanie nasion
3. Wysiew
4. Przesadzanie
5. Dodatkowe uwagi, "cedrowa rdza"

Wstęp

"Wsłuchaj się w serce i od słów o duchowości przejdź do jej materializacji"

2007r. otrzymałem kilka nasion Cedru, które wysiałem ale żadne z orzeszków nie wzeszło . Mimo pewnego niepowodzenia w 2008r. zakupiłem całą szyszkę z nasionami. (wyłuskałem, poddałem trzymiesięcznej stratyfikacji czerwiec, lipiec, sierpień) Po wrześniowym wysiewie do skrzynek wzeszło około 80% nasion . Nadmierne podlewanie spowodowało chorobę grzybową (fuzariozę) pozostało 10% sadzonek . Mimo to nie poddałem się mając inne oczekiwania . 2008r w grudniu zakupiłem ponownie trzy szyszki z nasionami cedrów. Poddałem je czteromiesięcznej stratyfikacji w/g zaleceń ale zmieniłem procedurę wysiewu.

Cały cykl przygotowania i pielęgnacji orzeszków został zbliżony do warunków naturalnych (mając na uwadze podłoże - ziemię, wilgotność, ochronę przed fuzariozą i warunki otoczenia). Krótko mówiąc z trzech szyszek cedrowych wyłuskałem 240 nasion (orzeszków) . Po trzydniowym moczeniu otrzymałem 38 pustych nasion i 202 sztuki dobrych nasion. Wszystkie dobre orzeszki poddałem czteromiesięcznemu oziębieniu i wysiałem do skrzynek (siew początek maja 2009r). Skrzynki przyniosłem z domowego parapetu na zewnątrz i umieściłem obok szpaleru jałowca. Wschodami cedrów sam byłem zaskoczony, gdyż wzeszło mi 90% nasion (z 202 wysianych wzeszło 180 sztuk). Na początku czerwca 2009r. wszystkie sadzonki przesadziłem do małych przemysłowych doniczek. Sadzonki w obecnym 2010 roku, mają się dobrze, zimę przetrwały w gruncie pod warstwą śniegu.

Przygotowanie nasion

Założenia:

1. Świadomość i wrażliwość człowieka (siewcy)
2. Współdziałanie z naturą poprzez Miłość
3. Kalendarz biodynamiczny- wykorzystanie energii atmosfery i kosmosu.
4. Woda- jako źródło życia

Składniki:

1. Szyszka z nasionami (orzeszkami) cedru
2. Dwa litry przegotowanej i ostudzonej wody
3. Nadmanganian potasu (jedno opakowanie- 5g.)
4. Szklane naczynie o pojemności około 1L.(słoik lub miseczka)
5. Plastikowy pojemnik 0.5L. (np. opakowanie po maśle roślinnym.)
6. Trociny lub piasek (2-3 garście)
7. Lodówka (lepszy starszy model z zamrażarką w górnej części)

Przepis:

Cały proces zaczynamy w końcu grudnia lub na początku stycznia. Nasiona z szyszki wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy 0,5l przegotowanej ostudzonej wody pozostawiając na 24h.Po tym okresie zmieniamy wodę w naczyniu i ponownie zostawiamy na 24h. Czynność tą powtarzamy jeszcze raz. Po upływie trzech kolejnych dni nasiona, które pozostały napowierzchni wody w naczyniu są puste (należy je wyrzucić). Dobre nasiona opadają na dno naczynia. Orzeszki które pozostały na dnie zalewamy po raz czwarty 0.5l wody z dodatkiem nadmanganianu potasu pozostawiając na 24h. (woda powinna przybrać barwę ciemnoróżową) Po tym okresie nasiona mieszamy w plastikowym pojemniku z trocinami lub piaskiem w proporcji 1:2 (jedna część nasion na dwie części piasku lub trocin).

Uwaga:

1. Nasiona w pojemniku powinny być całkowicie przykryte substratem (trocinami, piaskiem)
2. Całość substratu (nasiona + trociny) zwilżamy wodą tak aby całość pozostała wilgotna

Pojemnik z nasionami pozostawiamy na okres czterech miesięcy w dolnej części lodówki (0 °C - +4 °C).Orzeski w okresie leżakowania muszą pozostać wilgotne, mając stały dopływ powietrza.

Wysiew

Zgodny z kalendarzem biodynamicznym- księżycowym. Najkorzystniejszy w pierwszej połowie dekady maja (około 5 maja tak aby wschody wypadły po 14, 15, 16 maja ziemnych ogrodnikach)

Składniki:

1. Ziemia ogrodnicza (torf niski) uniwersalna pH 5,5-6,5 w ilości około 40 l. (może być także ziemi kompostowa o pH 5,5 - 6,5)
2. Dwie skrzynki plastikowe (kwiatowe) o wymiarach 65cm; 23,5cm; 26,3cm
3. Popiół drzewny około 4 l.
4. Woda (nie wodociągowa jeżeli tak to odpowiednio przygotowana)
5. Nadmanganian potasu (1 opakowanie 5g.)
6. Kalendarz biodynamiczny (księżycowy)
7. Drenaż (keramzyt- 2kg.)

Przepis:

Pojemnik z substratem wyjmujemy z lodówki , oczyszczamy nasiona z zanieczyszczeń po stratyfikacji i odkażamy w mocnym roztworze nadmanganianu potasu i wody przez 24 godz.( odcień roztworu powinien być ciemnoróżowy). Osuszamy przed wysiewem. Wysiew planujemy zgodnie z kalendarzem biodynamicznym (początek maja). Do 2 skrzynek plastikowych wsypujemy ziemię ogrodniczą (uniwersalną) z dodatkiem popiołu drzewnego w proporcji 10:1 (10l. ziemi + 1l. popiołu). Nasiona wysiewamy rzędowo do skrzynek w rzędzie nasiona co 2-4 cm. i zagłębione na 3cm. Odległość między rzędami 4-5cm. Powierzchnie wysiewu przykrywamy 1cm. torfu niskiego (pH 5,5-6,5). Tak gęsty wysiew jest wskazany na krótki okres czasu- 15-30 dni. Kiełkowanie orzeszków rozpoczyna się po 15-20 dniach od wysiewu . Ziemia w tym czasie wymaga podlewania.

Uwagi:

1. Nasiona sadzimy na głębokość niewiększą niż 3cm.(jest to konieczne ponieważ głębsze sadzenie opóźnia kiełkowanie nasion)
2. Dobrze jest wsypać do skrzynek drenaż i zrobić kilka otworów we dnie (nadmiar wody będzie miał możliwość przesiąknięcia do gruntu).
3. Skrzyni z wysadzonymi orzeszkami powinny być ustawione na zewnątrz budynku w miejscu cichym , lekkim półcieniu (dobrym sąsiedztwem są iglaki i drzewa iglaste).
4. Woda , którą podlewamy powinna pochodzić ze studni , rzeki , stawu , opadów deszczu (woda wodociągowa nie jest wskazana- spora zawartość chloru i innych niekorzystnych związków).
5. Profilaktycznie wschody nasion i wyrastające sadzonki podlewamy słabym roztworem wody z nadmanganianem potasu (odcień bladoróżowy). Podlewamy przez pierwsze 2 tygodnie 2-4razy (choroba grzybowa fuzarioza).

Przesadzanie

W końcu maja na początku czerwca sadzonki cedrów przesadzamy ze skrzynek na wyznaczone miejsce w ogrodzie , inspekcie lub do doniczek przemysłowych (zgodnie z kalendarzem biodynamicznym).

Składniki (na około 70 sztuk sadzonek cedrów):

1. Uniwersalna ziemi ogrodnicza pH 5,5- 6,5 (25l.)
2. Ziemia kompostowa (25l.)
3. Doniczki przemysłowe o średnicy 12 cm i głębokości 9cm. (70 szt.)
4. Popiół drzewny około 5l.
5. Woda studzienna, rzeczna, deszczowa lub wodociągowa odpowiednio przygotowana (dobrze jest nabyć 100l. plastikową beczkę)
6. Nadmanganian potasu (około 5 opakowań- 5g.)
7. Kalendarz biodynamiczny
8. Folia (około 2m2 )

Przepis:

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ustalamy termin przesadzania sadzonek cedrów ze skrzynek do doniczek (koniec maja początek czerwca- księżyc w pannie, żywioł ziemia). Przygotowujemy właściwy substrat ziemny potrzebny do wypełnienia plastikowych doniczek. Na powierzchni około 2m2 rozkładamy folię , na którą wysypujemy 25l. ziemi uniwersalnej a następnie sypiemy 25l. ziemi kompostowej przysypując wszystko 5l popiołu drzewnego. Całą pryzmę mieszamy dwukrotnie tak aby wszystkie składniki wymieszały się. Tak przygotowanym substratem ziemnym wypełniamy wszystkie doniczki. Do przesadzania sadzonek cedrów przystępujemy w terminie wcześniej ustalonym (kalendarz biodynamiczny). Sadzonki cedrów wyjmujemy pojedynczo ze skrzynek mocząc korzenie w roztworze nadmanganianu potasu (roztwór ciemnoróżowy) i pikujemy w doniczki.

Po wsadzeniu w doniczki lekko uciskamy wokół sadzonek i przenosimy na wyznaczone miejsce w ogrodzie lub inspekcie. Całość szkółki cedrowej podlewamy wodą . W późniejszym okresie wykonujemy niezbędne zabiegi pielęgnacyjne(podlewanie,odchwaszczanie,zasilanie składnikami pokarmowymi).

Dodatkowe uwagi, "cedrowa rdza"

[...]niedaleko naszego domu,na miedzy rosna cztery cedry,maja okolo pietnastu lat i sa dosc slabe.Jeden z nich usechl zeszlego lata,jego igly zaczely robic sie rdzawo-brazowe,pozostaly wiec tylko trzy.Mysle ze to jakas choroba gdyz sasiedni cedr od strony uschlego sasiada tez zaczyna robic sie rdzawy. Zastanawiam sie czy jest sposob zeby je wzmocnic,podsypalam je troche popiolem ale moze cos jeszcze?[...]

Jeden z cedrów które posiadasz najprawdopodobniej został porażony przez chorobę grzybową.Przyczyną tego stanu mogą być opady deszczu (tzw.kwaśne deszcze) i brak odpowiednich składników pokarmowych w glebie.Podam ci dwa kroki ,które powinny uleczyć pozostałe drzewa- cedry .

1.Krok pierwszy

Zacznij od właściwego nastawienia(człowiek-ziemia-roślina-woda).
Wszystko czym się zajmujesz wykonuj z sercem i z miłością.
Zapewnij odpowiednich towarzyszy swoim cedrom (np.limby, sosny,świerki,jodły,modrzewie).
W przestrzeni ,którą posiadasz wprowadź współdziałanie i harmonię(bez harmonii nic się nie dzieje).
Poszczególne zabiegi wykonuj zgodnie z kalendarzem biodynamicznym (księżycowym).

2.Krok drugi

Przygotowanie gnojówki ze skrzypu polnego:

Zbierz tegoroczny skrzyp polny(około 1kg),włóż do wiadra lub beczki plastikowej i zalej 10-ma litrami wody.Pojemnik przykryj i mieszaj raz dziennie.Proces fermentacji zakończy się po 2-3tygodniach(gnojówka nabierze ciemnej barwy i nie będzie się burzyć).Po tym okresie przefermentowany roztwór gotowy jest do użycia.Rozcieńcz gnojówkę w stosunku 1:1(jedna porcja gnojówki na jedną porcję wody)i podlej wokół wszystkich cedrów.Zawsze po użyciu gnojówki ziemię należy zagrabić.Dodatkowo możesz zrobić wyciąg ze skrzypu polnego i wykonać oprysk (2-wu krotny w odstępach 3-y dniowych)

Wyciąg: 1kg świeżego ziela skrzypu zalewamy 10-ma litrami wody i odstawiamy na 12-24godziny.Wyciąg rozcieńczamy 1:3(jedna porcja wyciągu na trzy porcje wody).Do tej mieszaniny dodajemy kilka kropli olejku cedrowego(na przyleganie)i wykonujemy oprysk.

Dokarmianie:Zakup około 3kg pszenicy ozimej(1kg na jeden cedr)Wokół każdego drzewa cedru na obrzeżu koron wykop kilkanaście dołków o głębokości 20-25cm i wsyp w każdy po garści pszenicy, podlewając i przysypując ziemią(cały proces tworzy mikoryze -źródło mineralnego pokarmu).Dokarmianie zastosuj 3 dni po ostatnim zabiegu opryskiwania wyciągiem z ziela skrzypu.


Wyszukaj

Polecamy